Wasze pytania i moje odpowiedzi (INSTAGRAM)

Zgodnie z Waszą prośbą odpowiadam na pytania, które zadawałyście mi pod zdjęciem na instagramie

 

 • maniamaniura : Czy z perspektywy czasu jesteś zadowolona z momentów, w jakich zaszłaś w ciąże? Może zdecydowałabyś się jednak szybciej bądź później? Jakie są plusy posiadania dzieci przed 30? Pozdrawiam serdecznie ??

ODP: Jestem zadowolona w 100%. Zdążyłam skończyć studia (5lat) i w miedzy czasie poznać tatę moich dzieci. Mieliśmy wystarczająco czasu żeby się poznać i wiedzieć, że chcemy być ze sobą.

Co do plusów macierzyństwa przed 30, to niewątpliwie napisałabym najpierw o tym, że to do 30 (tak naukowcy twierdzą) najlepiej znosimy ciążę i poród, a po drugie to nie jesteśmy jeszcze na tyle „wygodni” i łatwiej nam wdrążyć się w temat nieprzespanych nocy i „mamy te moc” żeby funkcjonować na pełnych obrotach.

 • panienka_lilli : Gdybyś mogła cofnąć czas , tylko raz, po to, by przeżyć coś jeszcze raz, to do jakiego momentu byś się cofnęła ?

ODP: Dobre pytanie 🙂 Nie będę tu nudna i nie napiszę „jest mi tak dobrze teraz, że nie mam potrzeby się cofać do przeszłości” (chociaż mam), ale … otóż gdybym mogła, to cofnęłabym się do któryś wakacji u mojej babci. Mieszkała w Końskich pod Kielcami i co roku od zawsze jeździłam tam na wakacje. Już daaawno się stamtąd przeprowadziła, ale co jakiś czas mam takie dziwne uczucie, że czuje zapach tamtego miejsca. Beztroskie dorastanie. Na jeden dzień raz jeszcze.

 • mama_antosia2016 :  Jak wygląda wasz dzień „od kuchni” ? Przygotowywanie posiłków dla dzieci i nie męża , sprzątanie, i dbanie o siebie przy dwójce dzieci .

ODP: Często między wierszami w postach przemycałam Wam nasze dzienne plany. Nie ma w nich nic nadzwyczajnego. Rano wstajemy z dzieciakami (Przemka już nie ma, bo jest zazwyczaj w pracy), kakao, butla i do przedszkola z Amelką. My na powrocie robimy z Borysem zakupy i w domu obiad, tzn ja robię obiad jak On drzemie. W międzyczasie ogarniam pranie, sprzątanie i wszystkie „internetowe sprawy”. Kiedy Borys wstanie, je obiad i lecimy po Amelkę. Później różnie: spacery, dziadkowie, inne atrakcje, albo po prostu idziemy do domu. Plany ulegają modyfikacji jak Przemek ma wolne, ale to rzadko. Kąpiel, sen i spokój – tak pokrótce.

 • m.o.n.c.i.a_b : Jak wygląda u was spędzanie czasu z dziećmi? Chodzi mi jak rozwijasz mowę swoich dzieci, że Amelka jest taką mądra dziewczynka. Czy to są książki, gry czy inne masz sposoby. Sama mam dwójkę dzieci i u nich z tą mowa jest ciężko.

ODP: Ogólnie nie robimy i nie robiliśmy nigdy nic specjalnego. Jeśli chodzi o Amelkę, to od początku mowa jak i nauka różnych rzeczy przychodziły jej z łatwością. Prawdopodobnie to kwestia genów . Niemniej jednak, dużo do niej zawsze mówiłam, rozmawiałam z nią jak z dorosłym. Nie zdrabniałam słów i starałam się aby nasi bliscy też o tym pamiętali. W naszym domu ważną rolę odgrywa muzyka … dzień bez niej jest dniem smutnym. Borys jest całkowicie inny. Nie mówi jeszcze, ale jest bardziej rozwinięty „technicznie”? nie wiem jak to określić. Kiedy skończył rok nauczył się jeździć na takim zabawkowym aucie (odpychane nogami), Amelka do 2 roku życia nie potrafiła. Każde dziecko jest inne, w innym tempie się rozwija, ale na wszystko przyjdzie czas.

 • agata3piotrowska :  Czy jest jakaś rzecz, która w domu lub przy dzieciach sprawia Ci trudność? Z czym sobie nie radzisz?

ODP: Raczej nie. Jeśli chodzi o dzieci, to obsługę mam opanowaną dość dobrze. W domu też nie ma takiej rzeczy, która nie była by do opanowania. Są codzienne problemy, dylematy, ale nie kojarzę nic szczególnego.

 • aneetine : Czy jesteście po ślubie ?

ODP: Nie.

 • asiuul : Testowaliście spacerówkę Anexa? Jak oceniasz ?:)

ODP: Tak, mam spacerówkę od zestawu Anex Sport. Szczerze, to nie jeździmy nią. Nie pasuje mi siedzisko, jest dziwnie płytkie. Nie bardzo mogę się wypowiadać, ponieważ jak piszę, jeździłam nią 1-2 razy.

 • mamajuleczki2014 : Jak długo zastanawialiście się nad drugim dzieckiem? U nas o to ciężko.

ODP: Zawsze wiedziałam, że chcę mieć więcej niż jedno dziecko. Po rozmowach z Przemkiem, wiedziałam, że on też by chciał. Amelia miała dwa lata kiedy zaczęliśmy myśleć (bardziej ja – nie m co tu ukrywać) o kolejnym dziecku. Nie staraliśmy się specjalnie, wiedzieliśmy, że jeśli będzie dobry moment, to kolejne dziecko się pojawi.

 • soottile : Chcielibyście mieć więcej dzieci ? ?

ODP: Tak.

 • martelisa : Czy masz wspòłpracę z firmą Reserved jeśli to nie tajemnica?

ODP: Tak, to żadna tajemnica 🙂

 • pollinaa01 : Jak poinformowaliście Amelkę o tym, że jesteś w Ciąży i jaka była jej reakcja?

ODP: Nie robiłam z tego tematu tabu, czy „kłopotu”. Powiedzieliśmy jej wprost, że będzie miała siostrę albo brata. Nie zrozumiała na pewno do końca o co chodziło, ale oswajała się z tym podczas tego kiedy rósł mi brzuch. Była zaangażowana w kompletowanie wyprawki i przygotowania do narodzin brata.

 • kalinajarczak : Skąd masz na to wszystko siłę? 😀

ODP: Też się czasem zastanawiam 🙂

 • n_wludarska : Odnośnie tatuażu 🙂 czy ten motyw nosi jakąś nazwę ?

ODP: Na ramieniu mam piwonie.

 • martysiaqq : Skąd pomysł na konto na instagramie? ?

ODP: Konto na instgramie powstało nieco później niż strona www. Początkowo było to typowo moje prywatne konto, ale z biegiem czasu postanawiam połączyć je z blogiem.

 • panna__zuzanna : Gdzie (oprócz reserved) kupujesz fajne ciuszki dla dzieci ??

ODP: W Reserved od niedawna kupuje ciuchy dla dzieci. Zazwyczaj są to sieciówki tj. H&M, Lidl, Zara, Pepco, KappAhl, Cubus…nie mam ulubionego sklepu. Typowe „perełki” nieco droższe, kupuje w internetowych sklepach.

 • malynaszswiat : Czy nie masz czasem momentu, ze chciałabyś to wszystko zostawić (instagram, blog), bo masz już dość tych wścibskich i źle życzących ludzi?

ODP: Ogólnie ludzie nie są wścibscy, a ciekawi tylko. Nie zdarza mi się zbyt często hejt, a już na pewno nikt mi źle nie życzy. Mam chyba szczęście do ludzi i pomijając jakieś totalnie wyjątki, większość osób mnie śledzących to fajne osoby. Nie myślałam, żeby całkowicie to zostawić, ale czasem dopada mnie takie ‚wypalenie’, na szczęście mija szybko…lubię to co robię, więc to chyba dlatego tu jestem.

 • _moms.life_ : A ja mam pytanie o dyscyplinę. Jak to wyglądało przy samej Amelce, a jak to wygląda teraz, kiedy macie dwójkę ? Masz jakieś sposoby, rady a może po prostu na podstawie swojego doświadczenia możesz wypowiedzieć się na temat dyscypliny, utrzymania jej w domu i w życiu rodzinnym ?

ODP: Z Amelką było łatwiej, była sama, więc to zrozumiałe. U nas w domu nie ma jakiejś konkretnej zasady co do obowiązków, naturalnie to przychodzi. Póki Borys jest na tyle mały, że nie rozumie zbyt wiele, większość rzeczy robi Amelka, ale to zmienia się szybko. Zaczyna się etap sprzątania po sobie itp., z tego co obceruje lepszym nauczycielem ode mnie jest Amelka. Jedynym momentem w ciągu dnia, gdzie faktycznie tej dyscypliny pilnujemy jest wieczór. O 19 jest kąpiel i sen, tu nie ma dyskusji i dzieci o tym wiedzą… bywają wyjątki, ale to sporadycznie „od święta”.

 • beata.grunwald : Aga planujecie wesele w najbliższym czasie ? Jeśli można wiedzieć czym Przemek zajmuje się zawodowo, i czy ten nowy tatuaż na ręce ma dla Ciebie jakieś znaczenie ? ??

ODP: W bliższym lub dalszym czasie planujemy się pobrać. Odnośnie Przemka pracy nie chcę się wypowiadać, a tatuaż na przedramieniu to wzór który mi się podoba, bo kocham kwiaty – po prostu.

 • mk_2516 : Czy mieszkacie w domu czy w bloku? Czy dziecięce śpią w swoich pokojach czy z Wami? ??

ODP: Mieszkamy w bloku, a dzieci śpią tu i tu.

 • julia_banas079 : Co panią skłoniło do założenia bloga, instagrama itd.? Pozdrawiam gorąco ?

ODP: Blog powstał z potrzeby zapisywania swoich fajnych chwil, pomysłów, historii o których mogłabym zapomnieć kiedyś. Nie był stworzony z zamiarem prowadzenia go pod „publikę”, ale z biegiem czasu zdobywał czytelników spoza mojego osobistego grona przyjaciół i rodziny. Bardzo schlebiało mi to i zachęciło do dalszego dzielenia się z Wami swoimi chwilami. Instagram był założony nieco później i był prywatny. Po jakimś czasie połączyłam te dwa media.

 • monikaimarcela : Czy pracowałaś kiedyś w swoim wyuczonym zawodzie? ☺

ODP: Nie, niestety nie znalazłam pracy po studiach w swoim zawodzie.

 • sowcia_ : Myśleliście już co zrobicie kiedy dzieci urosną odnośnie pokoju ? ? Będą mieć wspólny, czy może jakaś inna alternatywa ? ☺

ODP: Dopóki dzieci są małe nie ma problemu. Kiedy podrosną zobaczymy jak będzie kształtować się sytuacja i nie wykluczam przeprowadzki.

 • madziaa196 : Jak znajdujesz czas dla siebie zajmując się dziećmi i domem ? ?

ODP: Kwestia dobrej organizacji dnia lub zaangażowania do pomocy/opieki np. dziadków, wtedy mam chwilę dla siebie.

 • magducha1 : Jak wspominasz drugi poród, mając traumę po pierwszym, bo u mnie podobna sytuacja podczas pierwszego porodu, a teraz czekam na drugie rozwiązanie?

ODP: Był stres, ale ciągle powtarzałam sobie, że wszystko będzie super. Wiedziałam co mnie czeka i chyba wsparcie bliskich osób było nieocenione.

 • asia_urzedniczkaczy : planujecie trzecią pociechę ☺ jak organizujesz sobie dzień, dzieci, dom, praca ? jakie wrażenia po porodach, czym zajmuje się Twój Mężczyzna, czy on też ma tatuaże ? jak się poznaliście, jak długo jesteście razem, co jest powodem że nie jesteście małżeństwem, czy jesteście zaręczeni, czy macie rodzeństwo, jak Wam się mieszka z babcią na takim małym mieszkanku ? Mam nadzieje że nigdy nie znikniecie z Instagrama bo wspaniale się Was ogląda, piękną tworzycie rodzinkę.

ODP: Dużooo pytań 😛 Wybacz ale nie na wszystkie odpowiem. Odnośnie organizacji dnia pisałam wyżej. O porodach jednym i drugim pisałam posty (zapraszam na wcześniejsze wpisy). Poznałam Przemka przez znajomych i tak, ma tatuaże. Jesteśmy zaręczeni. Obydwoje mamy rodzeństwo. Z babcią mieszka się dobrze i wcale, aż tak małego mieszkania nie mamy.

 • monikakatarzyna : Jak się poznaliście z Przemkiem? ?

ODP: Przez znajomych, żadna romantyczna historia 😉

 • lov3li : Czy odstawiłaś Boryska od piersi? Jeśli tak – to jak u Ciebie wyglądało odstawianie? ?

ODP: Borys sam się odstawił. Trwało to chwilę (3-4 dni). Niechętnie pił już z piersi i któregoś dnia po prostu nie chciał, nie zmuszałam go, bo było by to dziwne. Nie próbował już później nigdy więcej, piersi przestały dla niego istnieć 😉

 • lov3li : Planujecie już zawsze mieszkać tu gdzie mieszkacie z babcia, czy może zamieszkacie gdzieś „na swoim”? Jeśli myślicie w przyszłości o wyprowadzce, to raczej wolałabyś wybudować dom czy kupić duże mieszkanie?

ODP: Na chwilę obecną nie myślimy o wyprowadzce, bo tak na prawdę to jesteśmy „na swoim”. Jeśli będzie potrzeba większego mieszkania, będziemy kombinować. Fajnie by było mieć swój dom, ale mieszkanie w zupełności nam wystarczy.

 • matka_corek : Przejrzałam komentarze, naprawdę będziesz odpowiadać na wszystkie? ??

ODP: Na wszystkie odpiszę, ale czy odpowiem to nie wiem.

 • okdebinska : Dlaczego jesteś taka świetna? Czy posiadasz jakieś ukryte super-moce ? ?

ODP: tak, jestem mamą ;-D

 • klaudia_gas : Czym się zajmowałaś przed urodzeniem dzieci? Kim jesteś z zawodu?

ODP: Różne rzeczy robiłam. Z zawodu jestem mgr inż. ogrodnictwa.

 • n_taliak_ : Kiedy ślub ? Czy w ogóle planujecie?

ODP: Ślub w bliższej lub dalszej przyszłości, planujemy.

 • natalia.ste : Jak radzisz sobie z 2 dzieci, życiem zawodowym??? Czy masz jakieś sposoby aby pogodzić np. Prace w domu i opiekę nad dziećmi, kiedy najmłodsze śpi raz dziennie albo wg nie śpi??? Chciałabym wiedzieć ponieważ sama jestem mama 2 dzieci, a jakoś nie wiem (nie mam pomysłu) jak pogodzić prace w domu a dzieci.

ODP: Powiem Ci, że trzeba wypracować sobie jakiś system. Amelka chodzi od września do przedszkola, więc do godziny 14:30-15 jestem z Borysem sam na sam. On śpi w ciągu dnia, drzemka trwa ok 1-2 h, więc mam chwilę na załatwienie najpilniejszych spraw w których przeszkadza mi mały (mam tu na myśli pracę na komputerze i rozmowy telefoniczne). Zazwyczaj udaje mi się go zając czymś na chwilę, więc zyskuje dodatkowe 15min, co jakiś czas. Sprawy zawodowe poza domem załatwiam z Borysem pod pachą, a ludzie są wyrozumiali i przy tym czym się teraz zajmuje to zrozumiałe, że dzieci to nieodłączna część mnie.

 • natalia.ste : Jak radzisz sobie z sprzeczkami pomiędzy Amelia a Borysem??? Co myślisz o tych rodzicach którzy biją, zabijają swoje dzieci jak to się słyszy w telewizji, radiu internecie??? Myślisz wtedy o tym jakie masz wielkie szczęście ze masz kochajacego faceta a twoim dzieciom nie dzieje się krzywda??? Mi osobiście bardzo zal jest dzieci i przykro, ze takie rzeczy się dzieją.

ODP: Oni sprzeczki załatwiają między sobą. Borys jest jeszcze mały, ciężko się tłumaczy, że tak nie wolno, a Amelce, że on nie rozumie. Mało mamy takich sytuacji. Odnośnie bicia dzieci jestem bardzo na NIE! a ludzie którzy zabijają i biją swoje dzieci nie powinni nawet być nazywani rodzicami. Moim zdaniem nie każdy powinien mieć dzieci. Jestem wdzięczna za to co mam i naszym rodzicom za to jakimi jesteśmy ludźmi, swoje dzieci wychowuje najlepiej jak umiem i chcę żeby byli dobrymi ludźmi i w przyszłości wspaniałymi rodzicami.

 • _moms.life_ : Podaj jeszcze swoje patenty odnośnie zdjęć ? jak robić zdjęcia telefonem, żeby efekt był zadowalający, podaj swoje patenty, jak Ty to robisz, jakie rady na robienie sobie samej zdjęć? Ja mam iPhone 6s i jestem średnio zadowolona z jakości a może po prostu nie potrafię, nie wiem jak ustawić telefon? Daj kilka wskazówek na temat zdjęć z telefonu ?

ODP: Przejrzałam kilka stron www i wybrałam taką rzeczową, na której znajdziesz fajne wskazówki pod którymi sam się mogę podpisać TU. Oczywiście bardzo dużo zależy od Ciebie i od tego jakie masz swoje predyspozycje do tego, więc musisz mieć po prostu „dobre oko”.

Mam nadzieje, że wyczerpująco odpowiedziałam na Wasze pytania i wybaczcie, że na niektóre dość osobiste nie odpowiadam, ale nie o wszystkim chcę mówić. Dziękuję i …

do następnego.

10 komentarzy

 1. Fajnie , ze odpisalas na wiekszosc , fajnie sie to czyta, jestes fajna „luzna” mama, badz soba i spelniaj swoje, wasze marzenia , pozdrawiam buziaki .

 2. Uwielbiam Panią… jest Pani moim wzorem do nasladowania jeszcze dlugo przed tym kiedy sama zostałam mamą… pozdrawiam i zycze dalszych sukcesów!

 3. Aga zapraszamy do Końskich! Chętnie spotkamy się choćby na działce na grillu. Mama byłaby zachwycona możliwością spotkania i spędzenia czasu z twoją mamą a my możliwością poznania osobiście Przemka i dzieci ☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 2 =

Mamowymi Oczami